3D nyomtatás menete és szerepe a LimesVet életében

A 3D nyomtatás, mint additív technológia legnagyobb előnye, hogy olyan szabadságfokot ad a tervezőknek a forma alkotásban, amit hagyományos, úgynevezett szubsztraktív technológiával (mint például a forgácsolás, CNC-s megmunkálás) csak nagyon bonyolultan és költségesen, vagy egyáltalán nem lehet legyártani. A LimesVet által létrehozott 3D modellek döntő többségének fizikai formába öntése az egyediség és/vagy a forma bonyolultsága miatt kizárólag 3D nyomtatással lehetséges.

Az otthoni használatú 3D nyomtatók könnyű hozzáférése révén elterjedt egy olyan tévhit, hogy a 3D nyomtatás egy nagyon egyszerű és azonnali megoldást nyújtó lehetőség. Persze ez önmagában igaz, viszont kevesen gondolnak bele, hogy mennyi minden szükséges ahhoz, hogy megnyomhassuk a nyomtató indító gombját és izgatottan várjuk, hogy a folyamat végén valóban azt kapjuk, amit megterveztünk. 

Mindenekelőtt rendelkeznünk kell a nyomtatandó 3D modellel, amit valamilyen poligon- vagy NURBS-alapú tervező programmal tudunk előállítani. Mindenképpen előny, ha a modellező ismeri a 3D nyomtatás alapvetéseit és folyamatát, hiszen már ezzel a szemlélettel tudja előállítani a digitális modellt. Amennyiben ez nem így történik, akkor a nyomtatás előkészítése nagyságrendekkel több időt vesz igénybe a modell javítgatása és nyomtathatóvá tétele miatt.

Miután a modellezési munkát befejeztük, előkészítjük a nyomtatásra. Attól függően, hogy melyik technológiát választjuk (FDM, SLA, DLP, SLS, DMLS…stb.), annak megfelelő szeletelő szoftvert alkalmazunk. A technológia választás alapja, hogy az adott tárgyat, amit kinyomtatunk, mire fogjuk használni, milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie, milyen fizikai vagy kémiai hatások érik majd a használat során. Természetesen figyelembe vesszük a gazdaságossági szempontokat is, azaz minden esetben a legoptimálisabb megoldást választjuk.

A nyomtatás végeztével, ami jellemzően több órát vesz igénybe (nem ritka a 10 óra feletti nyomtatási idő sem), elkezdődhet az utómunkálat. A szálhúzásos (FDM) és a műgyantás (SLA, DLP) technológia során többségében valamilyen támasz anyagot használunk a nyomtatás során, amit el kell távolítani az eredeti nyomatról. A por anyagot használó technológiák (SLS, DMLS) utómunkálata a por eltávolításáról és a felületkezelésről szól elsősorban. Amikor az utómunkálatokon túl vagyunk, akkor kapjuk meg a végleges nyomtatványt, amit átadhatunk a megbízónknak felhasználásra (akinek biztosítanai kell a megfelelő sterilizálási eljárást is a műtéti beavatkozás előtt).

Érzékelhető a fentiekből, hogy a 3D nyomtatási folyamat nem annyira egyértelmű és egyszerű, mint amilyennek első ránézésre tűnik. Széleskörű tudást igényel kezdve a 3D modellezésnél, a nyomtatási technológiák ismeretén át egészen a megfelelő utókezelésig. A LimesVet-et tudatosan úgy építettük, hogy minden szükséges tudás és erőforrás rendelkezésre álljon és a lehető leghatékonyabban szolgáljuk ki Megbízóinkat.

Általános
LimesVet háttértörténet

A profi séfek, akiknek a fejében több száz recept, a kezükben pedig több évtizednyi tapasztalat van, képesek arra, hogy az aktuális trendekhez igazodva mindig újabb és újabb recepteket találjanak ki a hozzáférhető alapanyagokból. Van úgy, hogy új alapanyagokkal vagy elkészítési móddal kísérleteznek, de mindemellett előfordul az is, hogy a régi megszokott ételeket gondolják újra és modernebb köntösbe csomagolva kínálják a vendégek számára.

Általános
Az innovációk óriási segítséget jelentenek az idegsebészet területén- Interjú Dr. Lehner László állatorvossal (2. rész)

Miként hat a humán gyógyászat az állatorvoslásra? Mely területeken, miként lehet alkalmazni a technológiai innovációkat a kisállat idegsebészetben? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk Dr. Lehner László állatorvossal, akinek a szakterülete a kisállat neurológia.

Általános
Az anatómiai vizualizáció menete és a benne rejlő lehetőségek

A vizualizáció tulajdonképpen egyidős az emberiséggel. Már az ősember is a barlangrajzok használatával ábrázolta az állatokat, egyes feltételezések szerint a vadászatok előre vetített sikerességét ábrázolva. Nagyságrendileg 30 ezer évvel előzte meg az írás kialakulását, így valószínűleg ez is oka lehet annak, hogy sok olyan emberrel találkozunk, aki azt állítja magáról, hogy vizuális alkat.

Ventrikulo-peritoneális sönt behelyezése
Ventrikulo-peritoneális sönt behelyezése

Egyedi műtéti segédeszközök

Fogászati vizualizáció
Fogászati vizualizáció

Változatos anatómiai vizualizáció

Szájpadlásdefektus
Szájpadlásdefektus

Változatos anatómiai vizualizáció

Térdkalácsárok protézis
Térdkalácsárok protézis

Személyre szabott implantátumok