A sebészi guide-ok forradalma: 3 esettanulmány, amit érdemes elolvasni
A 3D-nyomtatott sebészi guide-ok alkalmazása az állatorvoslásban úttörő változást hozott – erre szeretnénk most bemutatni 3 igen szemléletes példát.
A 3 dimenziós tervezéshez és a megtervezett tárgyak 3D nyomtató segítségével történő fizikai előállításához - bármilyen könnyűnek is tűnhet -, számos szaktudás egyidejű megléte szükséges. Ismerni kell a különböző tervezőszoftvereket és a 3D nyomtatás előkészítéséhez használt programokat. Folyamatosan naprakésznek kell lenni a 3D nyomtatási technológiákkal, anyagokkal kapcsolatos jellemzőkben, és nem utolsó sorban érteni kell a nyomtatók kezeléséhez. Mindemellett elengedhetetlen a mérnöki szemlélet, hogy az így előállított termék hibátlanul ellássa funkcióját és valódi segítséget jelentsen az orvosok számára. Ezen tényezők alapján egy trend kezd kibontakozni a világban: olyan szolgáltató centrumok jönnek létre, mint a LimesVet az állatorvosok számára.
A LimesVet szolgáltatási portfólióját úgy hoztuk létre, hogy az állatorvosok számára a lehető legátfogóbb segítséget tudjuk nyújtani a személyre szabott gyógyításhoz, fókuszálva a technológia által nyújtott előnyök maximalizáláshoz. A vizualizáció abban segít, hogy egy adott problémát 3D modellezést használva jobban láthatóvá tegyünk. Mintha a testben virtuálisan körbe tudnánk forgatni, így minden oldalról meg tudjuk szemlélni az adott anatómiai részletet. Ezek a virtuális modellek nagyíthatók, így egészen apró elváltozás is pontosan ábrázolható és megfigyelhető rajta, animáció segítségével a teljes folyamat szemléltethető. Többek között ortopédiai deformitásoknál, csontsérüléseknél és csontdenzitás elemzésnél is alkalmazható. Az anatómiai modelleket a 3D nyomtatással ki is nyomtathatjuk 1:1-es vagy akár ettől eltérő méretben is. Ez lehetővé teszi, hogy a kérdéses tájék fizikai formában is megtekinthető legyen. A fizikai modell műtéti tervezéshez és gyakorláshoz is felhasználható, lehetővé téve, hogy az adott állat anatómiájával teljesen megegyező modellen próbáljunk ki egy adott orvosi szituációt. Például gerincműtéteknél, élettani szempontból veszélyes beavatkozások esetén ezzel sokkal biztonságosabbá tehetjük a folyamatot. Az egyedi műtéti segédeszközök – jellemzően sebészi fúró- és vágóvezetők – gyártásával az operációk pontosabbá, biztonságosabbá és adott esetben gyorsabbá tehetők. Ezek is minden esetben egyedileg, az adott esethez készülnek, így maximálisan illeszkednek az állat felépítéséhez. Végtag-, gerinc- és koponyaműtétekhez egyedi orvosi fém implantátumokat tudunk készíteni, többek között már térdkalácsárok protézist és komplett térdprotézist is létrehoztunk, melyek nagyban segítették a kisállat életminőségének javulását.
Szolgáltatásaink olyan esetekhez kapcsolhatók, amikor CT vagy MR felvételek készülnek, ezek ugyanis elengedhetetlenek a vizualizációhoz, a modellek vagy segédeszközök gyártásához. A vizualizációt akár minden ilyen esethez igénybe lehet venni, de kifejezett ajánljuk olyan speciális problémák esetén, mint a végtagdeformitás, anatómiai elváltozás, veleszületett rendellenesség, amelyeknél a megszokott gyógyítási módok csak korlátozottan vagy egyáltalán nem jöhet szóba. Mire számíthat akkor, ha állatorvosként felveszi velünk a kapcsolatot, mert úgy érzi, szolgáltatásaink integrálhatók a praxisába vagy egy olyan speciális esettel keresték meg, ahol egy beavatkozás biztonságosabbá tehető a LimesVet egyedi megoldásaival?
Az együttműködést az implantátum megrendelésének folyamatával szemléltetjük.
A kapcsolatot weboldalunkon vagy e-mailben érdemes felvenni velünk, röviden ismertetve az esetet. Ezután válasz e-mailt küldünk egy kérdőívvel, amelyben részletesen ki tudja fejteni az igényét. Minden esetben elkérjük a képalkotásból (CT, MR) származó felvételeket is, ezek alapján tudjuk ugyanis elkészíteni az érintett tájék 3D-s modelljét. Miután beérkeztek hozzánk a szükséges információk és felvételek, elkészítjük a 3D-s modellt, melynek linkjét az eset azonosítószámával együtt küldjük el. Ezen keresztül meg tudja tekinteni az elkészült modellt. Az eset azonosítószámának használata erősen javasolt a megrendelő részéről is, mert a továbbiakban is ezt fogjuk használni a termékek pontos azonosításához és a számlázáshoz is. Amennyiben megfelelő a 3D-s modell, az alapján elkészítjük a műtéti tervezéshez szükséges fizikai anatómiai modelleket, és megtervezzük a műtéthez szükséges guide-okat, amiket az állatorvos jóváhagyását követően legyártunk. Ha ez is rendben van, az implantátum tervét is megalkotjuk, amit az állatorvos jóváhagyását követően le is gyártunk. Az összes terméket, a használati utasítást és fertőtlenítésre vonatkozó előírásokat tartalmazó komplett csoomagot a számla kifizetését követően, futárszolgálattal küldjük el a megrendelőnek. Természetesen kérdés esetén a folyamat bármely pontján rendelkezésre állunk.
A 3D-nyomtatott sebészi guide-ok alkalmazása az állatorvoslásban úttörő változást hozott – erre szeretnénk most bemutatni 3 igen szemléletes példát.
Nagyban meghatározza a sebészi guide anyaga, de még az előállítás technológiája is, hogy milyen fertőtlenítési megoldásokat lehet alkalmazni az esetében.
Mik a fő különbségek a modern, 3D nyomtatással készülő (3DI), illetve a hagyományos, standard implantátumok (CI) között? Vegyük ezeket végig!