Neurológiai problémák és a gyógyításukat segítő innovációk - Interjú Dr. Lehner László állatorvossal (1. rész)

 A kisállat neurológia területén melyek a leggyakrabban jelentkező problémák?  

A leggyakoribb neurológiai problémákat két csoportba érdemes osztani: a különböző perifériás idegrendszert, valamint a központi idegrendszert érintő rendellenességekre, utóbbinál szintén két fő terület van: az agy és a gerincvelő. A gerincvelő kapcsán a leggyakoribb probléma a porckorongsérv, az agynál az epilepszia. Utóbbi betegségnél előfordul, hogy az agyban valamilyen strukturális elváltozás van és emiatt van rohama a kutyának vagy a macskának, de az is lehet, hogy idiopatikus , tehát nem tudjuk a pontos okát (feltételezhetően az idegsejtek nem megfelelő működése álla a háttérben). Perifériás idegrendszert érintő problémák sokkal ritkábban fordulnak elő, ilyen lehet a a polyradiculoneuritis, amely a hátsó végtagok bénulásával kezdődik majd napok alatt az elülső végtagon is jelentkeznek hasonló tünetek.

Gazdiként mikor kezdjek gyanakodni, hogy neurológiai okok lehetnek a kiskedvencem problémáinak hátterében?

 Ha a viselkedése megváltozik, abnormális mozgástevékenységeket tapasztalunk ilyen például különböző izomterületek rángása, sántaság, végtag gyengeség stb. (első vagy a hátsó lábak, esetleg mind a négy láb gyenge, nem bír felállni, extrém esetben a hátsó lábait húzza) Az is előfordulhat, hogy zavart lesz az állat, mintha nem tudná hol van.

Azt tudom, hogy a humán orvoslásban a neurológiai problémák gyógyításban kifejezetten nagy áttörést hozhatnak a technológiai újítások, azok beépítése a praxisba. Állatorvoslás területén milyen innovációk segítik a munkátokat?

A diagnosztikában óriási fejlődést értünk el az elmúlt 100 évben. A röntgen, a CT, az MRI megjelenése, valamint az ezekhez kapcsolódó szoftveres fejlesztések azt támogatják, hogy minél pontosabb képet kapjunk az elváltozásokról. Nagyon sokat számítanak ezek az innovációk abban, ahol most tart az ideggyógyászat. A terápiás területen a mikroszkópok biztosítanak nagyobb rálátást például az adott műtéti területre. Érdemes megemlíteni az igazán speciálisnak számító stereotaxiás műtéteket, melynek során egy szoftver az MRI-képet köti össze a mikroszkóppal, így a mikroszkópon keresztül lehet követni, hogy pontosan hol jár az orvos a beavatkozás során. Állatorvosi vonalon ez még nagyon ritka, és elképesztően költséges eljárás, akár milliárdos nagyságrendet is elérhet egy ilyen beruházás. A ti, vagyis a LimesVet révén már Magyarországon is berobbantak az állatorvoslás területén a 3D tervezések. Ezzel a módszerrel akár egy agydaganat pontos pozícióját is meg lehet nézni, virtuálisan körbe lehet járni, így meg lehet állapítani, hol lehet a legoptimálisabban és legbiztonságosabban elvégezni a feltárás. De fontos megemlíteni a nyomtatható fúró-vezető sablonokat. Például egy gerinctörésnél vagy műtétnél, ha a csigolyákba szeretnénk csavarokat berakni, nem kell szabad kézzel behelyezni és méregetni a szögeket, hanem a guide-ok megadják a csavarok pontos helyét. Segítségükkel biztonságosabbá, pontosabbá és gyorsabbá lehet tenni a műtéteket. Kiemelten fontosak még az egyedileg tervezett implantátumok, amik szintén nálatok érhetőek el jelenleg Magyarországon. Ezek teljes mértékben igazodnak az adott állat anatómiájához, legyen szó gerincről, koponya pótlásról. Az ilyen típusú innovációk nagyban segítik a munkánkat.

Gyakran merül fel, hogy ezek azért ma még nagyon drága megoldások...

Az agyműtétnél vagy bonyolultabb gerincműtétnél olyan eszközöket és segédanyagokat kell használnunk, amelyek valóban költségessé teszik ezeket a beavatkozásokat. Egy koponyapótlásnál például maguk az anyagok akár több százezer forintos tételek lehetnek. Fontos azonban megemlíteni, hogy ezek hazai viszonylatban számítanak nagy költségeknek, sok gazdi sajnos nem engedheti meg magának. De ha összehasonlítjuk a külföldi piaccal, a magyarországi árak töredékei annak, amit ott ki kellene fizetni egy hasonló beavatkozásért. Bízunk benne, ahogy egyre szélesebb körben elérhetőek lesznek ezek az innovációk és egyre több gazdinak lesz lehetősége ilyen megoldást választani a kedvence mihamarabbi gyógyulása érdekében.

 

Általános
Új partneri kapcsolat a LimesVet és a WIMBA között

LimesVet és a lengyel WIMBA közötti új partneri kapcsolat, innovatív és személyre szabott megoldásokat kínál az állatok rehabilitációjához és gyógyulásához.

Általános
3D nyomtatás menete és szerepe a LimesVet életében

A 3D nyomtatás közel 40 éves történetét a folyamatos fejlődés jellemzi, újabb és újabb nyomtatási technológiák és anyagok jelentek meg ezen idő alatt és jelennek meg ma is. Képesek vagyunk kemény filamentből, folyékony műgyantából, műanyag vagy akár fémporból is nyomatokat előállítani.

Általános
„Korábban elképzelni sem tudtuk, hogy ilyen esélyekkel kezdhetjük a fizioterápiát” - Interjú Rostás Lucával

A LimesVet innovációi csak úgy képesek igazán betölteni szerepüket, ha a megfelelő rehabilitáció is megtörténik, ezért fizioterápiás szakemberekkel is szorosan együttműködünk. Rostás Luca kisállat-fizioterapeuta, az Ebfizio vezetője több kis páciensünk gyógyulását segítette. Az ő szakterületére is jellemző, hogy számos újítás a humán területről kerül át a kisállatgyógyításba. Szerinte a kényszermentes, együttműködést igénylő, személyre szabott, összetetten gondolkodó fizioterápia a fő irány, ami a testet és a problémát egészében nézi és kezeli.

Spondilózis
Spondilózis

Egyedi műtéti segédeszközök

Vágóvezető alkarcsont-korrekcióhoz
Vágóvezető alkarcsont-korrekcióhoz

Egyedi műtéti segédeszközök

Ventrikulo-peritoneális sönt behelyezése
Ventrikulo-peritoneális sönt behelyezése

Egyedi műtéti segédeszközök

Denzitás alapú csontelemzés
Denzitás alapú csontelemzés

Változatos anatómiai vizualizáció