Virág háttértörténet

A bal hátsó láb súlyos fokú sántasága miatt került a FuzioVet Állatkórházba sántaságvizsgálatra. A vizsgálat során súlyos fokú végtagfejlődési rendellenességet diagnosztizáltak nála, aminek alapja a bal combcsont és a bal sípcsont veleszületett alakdeformitása volt és ennek következtében negyedfokú úgynevezett medialis patellaficam – a térdkalács belső oldal felé történő ficamodása – alakul ki nála, ez volt a sántaságának az oka. A vizsgálatok során egyértelműen megállapítható volt, hogy a hagyományos műtéti megoldásokkal nem lehet olyan stádiumot elérni, amely a kutya lábának nagymértékű javulását eredményezné.

A LimesVet ekkor kapcsolódott be a folyamatba, melynek célja az volt, hogy Virág számára egy teljesen rá szabott, egyedileg tervezett és 3D nyomtatott térdprotézist készítsünk, ami a lehető legpontosabban illeszkedik az eredendően hibás csontozathoz. A fejlesztési folyamat során a következő szempontokat kellett figyelembe venni, illetve kitalálni:

  • milyen anatómiai struktúrákat érint a beavatkozás, mik az a csontrészek, amiket el lehet távolítani és miket nem;
  • a protézis milyen elven működjön, figyelembe véve azt a célt, hogy a kutya használni tudja a lábát (legalább 70%-os mértékben);
  • a protézis formájának kitalálása rögzítési pontok meghatározásával úgy, hogy a mozgásból adódó erőhatásoknak ellenálló legyen, illetve a csont is bele tudjon nőni egyfajta természetes rögzítést adva a csavarok mellé;
  • a sikert garantáló műtéti eljárás kitalálása a szükséges eszközök, egyedileg gyártandó fúró- és vágóvezetők meghatározásával.

Virág esete a LimesVet számára is rendkívül hasznos volt, mert elsőként tudtuk a teljes szolgáltatáspalettánkat rendelkezésre bocsátani, ezáltal a folyamatainkat validálni. 

A teljes fejlesztés a szempontok meghatározását követően a következő lépésekből állt:

1.Esetkutatás: mások készítettek-e már ilyen jellegű protézist kutyák számára

Eredmény: nem találtunk olyan megoldást világszinten, ami Virág esetében működhetett volna.

2.Anatómiai kérdések tisztázása: Kálmán kollégánk mély anatómiai szaktudása és Seregi Antal doktor praxisban eltöltött tapasztalata és ortopédiai szaktudása alapján tisztázásra került, hogy az alsó és felső csontot hol, milyen szögben és módon lehet elvágni. A szakértéshez nagy segítséget jelentett, hogy a csontokról készítettünk digitális 3D-s modelleket, illetve 3D nyomtatóval ki is nyomtattuk őket, így fizikailag kézben tartva még jobban lehetett látni a műtéti tájékot.

Eredmény: az izmok megtartásával a láb természetes működési mechanizmusát nem befolyásolva lehetett a szükséges csontrészeket eltávolítani (a fontos lágyszöveti képletek, így inak, izmok, erek és idegek védelme mellett)

3.Protézis működési elvének meghatározása, tervezés: A tervezési folyamat a protézis működési mechanizmusának meghatározását követően, annak figyelembevételével zajlott. Egyrészt vissza kellett állítani a természetes anatómiai formákat, másrészt a protézis csonthoz történő rögzítési pontjait is meg kellett határozni. Emellett egy olyan formai megoldást alkalmaztunk, amely elősegíti a csont belenövését a protézisbe.

Eredmény: létrejött egy olyan egytengelyes térdprotézis digitális terve, mely egyrészt könnyen személyre szabható, másrészt könnyen le is gyártható.

4.Formai és működési tesztek műanyag nyomtatással: Előzetesen 3D nyomtatóval kinyomtattuk mind a csontokat, mind a protézist műanyagból. Ezek segítségével láthatóvá vált, hogy miként illeszkedik a protézis a csonthoz, mennyire pontos a 3D modell, és a fizikai modellek segítségével már előre el lehetett kezdeni a műtéti folyamat megtervezését.

Eredmény: a tesztek megmutatták, hogy a tervezés pontos volt, az illeszkedések megfelelőek.

5.A protézis 3D nyomtatása orvosi fémből: nagy köszönet jár a Premet Kft.-nek, mint stratégiai partnerünknek, mert olyan szakértelemmel és tapasztalattal rendelkeznek mind a fém 3D nyomtatásban, mind az utókezelésben, hogy végeredményben egy kiváló minőségű protézist kaptunk tőlük. Meg kell említeni a Scinova Kft-t is, amely segített a protézis tengelyének és a furatok megmunkálásában.

Eredmény: egy kiváló minőségű, az előzetes elképzeléseknek megfelelően működő orvosi fémből (egy speciális titán-ötvözetből) 3D nyomtatott protézis kifejezetten Virág számára.

6.A műtét biztonságos elvégzéséhez szükséges speciális fúró és vágó vezetők tervezése és nyomtatása: Tekintettel arra, hogy teljesen egyedi esetről beszélünk, egyedi megoldást igényel a protézis beültetése is. Ahhoz, hogy a műtétet a tervezettnek megfelelően lehessen végrehajtani, a csont és a protézis megfelelően illeszkedjen egymáshoz egyedileg terveztünk és 3D nyomtatással műanyagból előállítottunk vágóvezetőket (úgynevezett cutting guide-okat).

Eredmény: A guide-ok jól teljesítettek a műtét során, használatukkal biztonságosabban és pontosabban tudta Seregi doktor elvágni a csontokat a szükséges helyeken, irányban és szögben.

A műtét sikeresen lezajlott, és Virág gyógyulása az Ebfizio rehabilitációs központ szakemberei segítségével folytatódott. A rehabilitáció időszaka jelenleg is tart, de már az látszik, hogy szépen terheli a lábát és el is kezdte használni azt.

Virág története happy end-el zárult, ugyanis Seregi doktor kezdetben a rehabilitáció időszakára magához vette a kutyust, de közben annyira megszerette a család, hogy véglegesen örökbe is fogadták őt.

Referenciák
3D-nyomtatással reformálják meg a magyar szakemberek az állatorvoslást

A HVG hasábjain jelentünk meg: Az állatorvoslás terén is bevezetnék azt a módszert, amit a humán orvoslásban már alkalmaznak a szakemberek: 3D-nyomtatás segítségével olyan implantátumot hoznának létre, amely az állat egyedi anatómiájához illeszkedik.

Referenciák
Az innovációk óriási segítséget jelentenek az idegsebészet területén- Interjú Dr. Lehner László állatorvossal (2. rész)

Miként hat a humán gyógyászat az állatorvoslásra? Mely területeken, miként lehet alkalmazni a technológiai innovációkat a kisállat idegsebészetben? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk Dr. Lehner László állatorvossal, akinek a szakterülete a kisállat neurológia.

Referenciák
3D nyomtatott vs. hagyományos implantátumok

Mik a fő különbségek a modern, 3D nyomtatással készülő (3DI), illetve a hagyományos, standard implantátumok (CI) között? Vegyük ezeket végig!

Ventrikulo-peritoneális sönt behelyezése
Ventrikulo-peritoneális sönt behelyezése

Egyedi műtéti segédeszközök

Spondilózis
Spondilózis

Egyedi műtéti segédeszközök

Fúróvezetők gerincműtéthez
Fúróvezetők gerincműtéthez

Egyedi műtéti segédeszközök

Orrüregi tumor
Orrüregi tumor

Változatos anatómiai vizualizáció