Új partneri kapcsolat a LimesVet és a WIMBA között
LimesVet és a lengyel WIMBA közötti új partneri kapcsolat, innovatív és személyre szabott megoldásokat kínál az állatok rehabilitációjához és gyógyulásához.
Rostás Luca: Hidroterápia, terápiás ultrahang, mágnes- és fényterápia, elektroterápia, illetve tornaeszközök sora egészíti ki a manuális kezeléseket.
Jól gondolom, hogy a személyre szabott gyógyítás a rehabilitáció területén elengedhetetlen?
Igen, ez így van. Vannak természetesen szakmai protokollok, de minden kisállat habitusa más, illetve minden mozgásszervi probléma egyedi. Hiába ugyanaz a diagnózis két páciens esetén, a tüneteik nagyon különbözőek lehetnek, így a kezelésük is más.
Miként tudjátok minden egyes állat számára megtalálni a megfelelő módszert?
Törekedtünk arra, hogy mindkét kezelőnk a lehető legfelszereltebb legyen fizioterápiás eszközökkel, de ennél még fontosabb, hogy szakmailag elhivatott, nagy tudású és empatikus tagokból áll az Ebfizio csapata, így a saját és egymás tapasztalataira is tudunk támaszkodni. Illetve természetesen folyamatosan szakmai továbbképzéseken veszünk részt.
Jelenleg a kisállat, azon belül is a kutyák fizioterápiájában melyek a legmeghatározóbb irányok?
Mindig vannak, mint sok más területen is, kicsit kiemeltebb irányok: korábban a fizioterápiás eszközök voltak fókuszban, mostanában például a fascia szerepe van középpontban. Általában a humán vonalat követi a kutya-fizioterápia is. Fontos azonban a helyükön kezelni ezeket a hangsúlyokat és nem szabad arról megfeledkezni, hogy komplex problémák, komplex megoldásokat igényelnek. Sajnos nincs olyan varázskezelés, ami egy alkalommal, hosszútávra megoldaná a mozgásszervi problémát, betegséget. Összességében úgy látom, hogy a kényszermentes, együttműködést igénylő, személyre szabott, összetetten gondolkodó fizioterápia a fő irány, ami a testet és a problémát egészében nézi és kezeli.
Melyek a leggyakoribb problémák, amikkel kapcsolatban felkeresnek benneteket?
A leggyakoribb diagnózisok, amikkel találkozunk az a porckorongsérv, az ízületi diszpláziák, a patellaficam és a térdízület elülső kereszteződő szalagjának szakadása. Szintén gyakoriak a különböző traumás sérülések, melyekből leképezhető az, ahogyan az állatokkal bánunk: sok állatvédő szervezettel dolgozunk együtt sérült, gazdátlan állatok rehabilitációjában.
A technológiai fejlődés miként hat erre a területre, milyen speciális kezelések vehetők igénybe?
A humán fizioterápiás eszközök fejlődése a kisállat fizioterápiába is hamar begyűrűzik: rengeteg eszközünk emberi használatra készült. De már léteznek speciálisan az állatok számára készült készülékek is. A teljesség igénye nélkül: különböző elektroterápiás eszközök, terápiás ultrahang, lézerterápia, fényterápia, mágnesterápia víz alatti futószalag segíti az állataink gyógyulását.
Egy olyan fajta innováció, mint a LimesVet implantátumai, miként hatnak a ti területetekre? Más jellegű így a rehabilitációs munka?
Például Virág esetében a kiindulási alapunk egy gyakorlatilag tökéletes anatómiai helyzet volt. Korábban elképzelni sem tudtuk, hogy ilyen esélyekkel kezdhetjük a fizioterápiát. Természetesen nagy odafigyelést igényelt a kezelése: például a kontraindikált és indikált kezelések szinte ellenkezőleg lettek érvényesek az esetében. Nagy rugalmasságot és kreatívitást igényel az egyedi implantátumokkal való rehabilitációs munka. Nagyon várjuk a hasonlóan különleges megoldásokkal érkező kis pácienseket, nagyon izgalmas minden eset.
Mennyire és miért fontos a ti szakmátokban a kisállatok együttműködése, valamint a gazdik felelősségvállalása?
Mindkét tényező nagyon fontos. A kisállatoknál előbb utóbb megtaláljuk a hozzájuk vezető utat, ez általában a gyomrukon keresztül vezet. A gazdikkal már egy kicsit nehezebb, őket nem tudjuk meggyőzni finom falatokkal... Sajnos, ha a gazdi nem együttműködő, az gyakorlatilag a terápia kudarcát jelenti. Igyekszünk mindenre kiterjedően tájékoztatni a hozzánk érkező gazdikat, megértetni, hogy mit miért csinálunk, mit miért javaslunk. Sokat fejlődött ezen a téren is az állattartás, de sajnos még mindig nem ismerjük eléggé a kutyáinkat és az ő kommunikációjukat. Időnként még előfordul, hogy a gazdi a súlyos fájdalom jeleit sem ismeri fel kutyáján.
Ha a fizioterápia jövőjéről beszélünk, vannak olyan "forradalmian" új módszerek, eszközök, amik jelentősen hatnak a ti szakterületetekre?
Egyértelműen az állatorvostudomány fejlődése nagy hatással van a fizioterápiára is, ahogy pl. a speciális implantátumok terjedése vagy a fejlett diagnosztikai eszközök jelenléte is. De ugyanilyen nagy hatással van a szakmánkra az, hogy egyre több tudományosan alátámasztott ismeretünk van a kutyák viselkedéséről. Illetve a különböző technikai újdonságok remélhetőleg hamarosan a segítségünkre lesznek a rehabilitáció, a prevenció, illetve a sportoló kutyák területén is. A neuro protézisek, implantátumok, a mozgást elemezni képes rendszerek, a robotika elképzelhetetlen távlatokat nyitnak a mi szakmánkban is.
LimesVet és a lengyel WIMBA közötti új partneri kapcsolat, innovatív és személyre szabott megoldásokat kínál az állatok rehabilitációjához és gyógyulásához.
A 3D technológiák alkalmazása az állatorvosi gyakorlatban még mindig újdonságnak számít: ezért is fontos hogy részt vegyünk ennek népszerűsítésében.
A 3D nyomtatás közel 40 éves történetét a folyamatos fejlődés jellemzi, újabb és újabb nyomtatási technológiák és anyagok jelentek meg ezen idő alatt és jelennek meg ma is. Képesek vagyunk kemény filamentből, folyékony műgyantából, műanyag vagy akár fémporból is nyomatokat előállítani.